Je vtipné, že si píšu deník hlavně pro děti do budoucna, ať mají nějaké pěkné záznamy o tom, co se dělo v našem běžném životě... a mezi tím si budou moct přečíst stránky o životě mých Sims. :-)
Proto se jim ještě pověnuju i tady na blogu. Přece jen můj život a můj virtuální život jsou propojené nádoby. Já sice musím jít péct pizza šneky na dětský jarmark, ale v myšlenkách rozvažuji, jaký doplněk ke hře si koupím. :-)
Ukážu vám fotky z velmi vydařené vlkodlačí svatby. Chtěla jsem jim naplánovat svatbu, ale svatba se začala odehrávat hned, když byli Sims unavení, nepřipravení a jejich pubertální dcera byla proměněna do vlkodlačí podoby. Aspoň že to odpovídá charakteru postav.
úterý 15. dubna 2025
Ještě vás oblažím životem svých Simíků...
úterý 25. března 2025
Jako Fénix z popela nebo spíš Jožin z Bažin...
Hodně teď opečovávám svou sbírku plyšáků a věnuju se i svým virtuálním postavičkám, protože občas mám období, kdy pařím Sims 4. Koupila jsem si nějaká rozšíření, tak z nich chci vytěžit všechny herní možnosti. Například dohrát všem jejich kariéry na nejvyšší úroveň. U vlkodlaků dotáhnout na maximum jejich vlkodlačí ambice. Mít ekologické městečko. Vyhrát všechny odměny za chov zvěře a pěstování plodin. :-D No, nemám toho málo, a aspoň ve virtuálnu můžu přepínat mezi aspiracemi. Když se fackují osobní aspirace v jednom člověku, je to trochu náročnější.
A bohužel nemůžu být vlkodlak. :-D

sobota 22. února 2025
Okrouhlík - Dlážděnka
A já se rozhodla zas naskočit do své oblíbené činnosti: zkoumání a vnímání Prahy. Nejlepší je vyrazit si na místa, kde jsem 24 let žila, a objevit něco nového.
Dneska jsem se poprvé prošla na Okrouhlíku. Nejprve kolem bytovek, pak kolem zahrádkářské kolonie, což jsou prostory, pro něž mám slabost a asi k tomu něco ještě vzpomenu. Cestou kolem kolonie jsem míjela i pískovcový útvar. Cestou nahoru jsem našla růžový křemen.
K Dlážděnce jsem se dostala přes ne moc příjemnou ulici Ke Stírce. V Trojské ulici jsem minula dům, který nabízí urbexové diorama dostupné tak, že se člověk podívá do rozbitého okna.
Když chce člověk navštívit tento malý parčík, musí minout mastodontí stavbu jménem Drákula, tu jsem ani nefotila. Pražané z Osmičky jistě vědí. Výhled z parku Dlážděnka pak mařilo slunce. Možná by tam byla lepší viditelnost dříve ráno nebo k večeru. Ale aspoň jsem zahlédla nějaké ty siluety pražských pahorků.
pátek 21. února 2025
Stínadelský yarn along
Většinou když mám období ručních prací, tak moc nečtu. Nerada střídám aktivity. Teď ale musím dočíst tento komiks, abych ho mohla vrátit do knihovny. Když už čtu, tak se v knihách docela ráda toulám ve Stínadlech. Dětem pomalu čtu Záhadu hlavolamu a byla jsem s nejstarší na prohlídce pražských “Stínadel”, kde se odehrávají právě i komiksy Rváčov.
Z duhového polyamidu pomalu vzniká čepice pro syna. Z velkého fialového klubka si zatím dělám vzorek sobě na vestu.
pondělí 17. února 2025
Modrozlatobílo
Rozhledna tradičně nefunguje, ale stejně z ní není nic vidět.
Jediný způsob, jak naše děti nalákat do lesa, je vzít s sebou další děti.
Naštěstí vyšel i bonusový program: oheň a bobování.
sobota 15. února 2025
Sevření
Když navštívím určitá místa, obvykle se nenechám hned pohltit dojmy, většinou záleží na mých vlastních pocitech a pak si užívám, jak se moje pocity prolínají s tím, co ve mně vyvolává dané místo, případně jestli a jak mě nějak proměňuje.
Dosud jsem znala jedno místo, které mě vždy nepříjemně uchvátilo a nedalo mi prostor pro jakoukoli iniciativu. Je to Kobyliská střelnice. Bydlela jsem nedaleko, tak jsme tam často jezdili se školou apod., vždycky na mě dané místo působilo velmi tísnivě, i když jsem ještě nechápala, co se tam vlastně odehrálo.
Včera jsem navštívila po letech další takovou lokaci, která v souhře s počasím a prázdnotou, taky moc neumožňovala zpochybnit svou svíravost.
Ač se hřbitov jmenuje Malostranský, nenachází se na Malé Straně, ale na Smíchově, kousek na Andělem. Jestli jsem to dobře pochopila, současná rozloha je jen kusem původní rozlohy, část hřbitova zřejmě byla zastavena Plzeňskou ulicí. Původně vznikl hřbitov při morové epidemii, ale později se stal hřbitovem pro svou oblast. Největší pozornosti se těší náhrobek svaté holčičky. Jedná se o hrob tříleté holčičky, která je zpodobněna ležící i na náhrobní desce. Překvapilo mě, že se mu dostává i jakési úcty, protože je obklopený hračkami a květinami.
Včera byl hřbitov lehce zasněžen, obloha byla šedá, blížily se první náznaky stmívání a já zde chodila úplně sama. Zpoza zdí byly vidět smíchovské domy i projíždějící auta, přesto si člověk připadal, že je někde na rozhraní světů. Z ojíněného břečťanu se tyčily starobylé hroby s německými nápisy a na vše dohlíželi bezhlaví nebo jinak poškození andělé. Ani plyšáci u hrobu svaté holčičky nedodaly hřbitovu přívětivější atmosféru.
Jsem ráda za tuhle nečekanou možnost Malostranský hřbitov navštívit, není špatné občas zmizet ze všednosti, i když to bylo poněkud zneklidňující procházení.
úterý 11. února 2025
Pletení a procházky
Čepice ze zbytků pro prostřední dítko.
Raduji se z takové obyčejné věci, jakože stále funguje fyzika a přibývá světla.
Jak prožíváte zimní měsíce?úterý 28. ledna 2025
Genealogické nástroje, aneb objevuji Ameriku
Zkusila jsem napsat jména svých předků do Krameria a nestačila jsem se divit. Byli tam!
Díky těmto experimentům jsem objevila několik užitečných knih z počátku 20. století. Byly to adresáře, něco jako Zlaté stránky. Na některých je seznam osob a adres, jinde jsou firmy a živnostníci. Po kliknutí na obrázek by se měl otevřít odkaz na příslušnou knihu.
středa 15. ledna 2025
Oblékání panenek
pondělí 6. ledna 2025
Sepisování o tradicích - Leden
Možná jsme se na čas trochu vychýlili z prožívání cyklu roku, protože teď je po něm velká poptávka. Mnoho tvůrců se k tomuto tématu vrací a zdá se, že se jim to vyplácí. Často jsou do toho zahrnuty i prvky z jiných kultur, což dává smysl. Ne všechny naše tradice promlouvají k lidem v současnosti. Je v pořádku dělat to, co má pro nás význam.
Rytmus roku s Hankou Zemanovou - autorku pro sebe řadím do skupiny lidí, kteří mě v něčem inspirují a v mnohém iritují, ale tato kniha mě láká hodně, vypadá jako zdroj informací o bylinách, do nichž bych ráda pronikla více.
Doubravčiny tradice - zde právě leden
Mě tyto projekty baví a jsou pro mě inspirativní, ale zároveň sama vnímám prožívání časoprostoru trochu jinak. Za prvé - upouštím od přehnaného plánování aktivit s dětmi. I když je otázka, jestli jsem to někdy přehnaně dělala. Možná jsem po tom jen toužila. Místo toho víc vědomě "jedu" na vlnách akcí, které se odehrávají v okolí, protože proč si např. vymýšlet vlastní masopustní aktivity, když se koná masopust jak v naší čtvrti, tak v lesní škole, kam chodí děti. Ani neorientuju tento zájem na nějaké utváření vzpomínek dětem. Ty se utvářejí samy během toho, jak žijeme, ne? Jen jim to zapisuju zpětně do domškoláckého sešitu.
Druhý faktor, který odlišuje mou potřebu prožívání roku, od těch nyní populárních: Neumím slavit. A už vůbec neumím slavit ve společnosti vícera lidí. Odkud to slavení uchopit? Co to vlastně je? Je to nějaké družné pobývání s lidmi? Já si mezi lidmi, kteří se druží, třeba ráda čtu. Je to jídlo? Já mám s jídlem vztah hodně komplikovaný, mezi lidmi z nervozity jím hodně, takže jakoukoli společenskou událost spojenou s jídlem, mám okořeněnou vydatnými pocity viny. Souvisí slavení s pitím alkoholu? Od svých cca 30 podezírám své tělo, že zapomnělo, jak zpracovat alkohol, i po skleničce vína mi je špatně. Souvisí slavení s... radostí? Největší radost mám, když ze slavnosti odjíždím/odcházím. Tudíž bych řekla, že moje tradice v průběhu roku se odehrávají tak nějak mimo slavnosti. Ty pozoruju z povzdálí a nevím, jak s nimi naložit. Za legitimní způsoby prožívání svátku považuju sledování filmů, poslech podcastů, kreslení, tvoření a procházky. Případně setkávání s úzkým okruhem přátel či rodinných příslušníků.
Takže... co já a leden?
Letos chodím a plánuji chodit na procházky určitě víc než loni. Užívám si proměny přírody. Teď je dokonce sníh a led a tak a přijde mi to kouzelný. Obzvlášť různé kombinace mlhy, červánků a omrzlých větví. 10/10. Leden je pro mě jako čistý papír. Odstrojím stromeček a v hlavě už se mi pomalu začínají honit předzvěsti kytiček a kraslic, ale užívám si zatím to mizení dekorací.
Během ledna toužím zjednodušovat, takže občas proběhne nějaké to vyklízení a zbavování se věcí.
Zima je čas tvoření: ruční práce nebo kreslení u pěkného filmu/seriálu/podcastu jsou má oblíbená zábava, když je venku tma.
V období Tří králů se nestíháme zaobírat Třemi králi, protože slavíme narozeniny nejmladšího. Ale možná letos upeču bábovku z vaječného koňaku, protože jsem dostala koňak a co jinak s ním...
S dětmi děláme aspoň jeden zimní výlet do lesa nebo někam do města, loni to byla třeba procházka po Kolíně.
Také je čas přezkoušení a povinností s tím spojených, dcerky si na mě vymyslely, že aspoň část předmětů chtějí mít hodnoceno slovně, takže mi trochu naložily. Letos k tomu přibyla ještě příprava na přijímačky, protože moje nejstarší děťátko chce zkusit osmiletý gympl.
Kdybyste nevěděli, na co se v lednu a vůbec v průběhu roku zaměřit, doporučuju inspiraci ze seznamu různých mezinárodních dní. 7. 1. je slavný den švihlé chůze, ale hned den poté můžeme cítit vděčnost za zemskou rotaci, bez níž bychom tu zcela určitě nebyli. Dále si můžeme užívat den milovníků sýru, den popkornu nebo den ostrých jídel. Ideální příležitost si nějakou pochoutku přichystat.
Pranostiky vám sem dávat nebudu, protože stejně (už?) moc neplatí.
A jak si vy užíváte leden? Co podnikáte? Jak tento měsíc vnímáte?
Ještě vás oblažím životem svých Simíků...
Je vtipné, že si píšu deník hlavně pro děti do budoucna, ať mají nějaké pěkné záznamy o tom, co se dělo v našem běžném životě... a mezi tím ...

-
Tentokrát vás místo týdeníku čeká jednodeník. Nedávno jsem si vzpomněla na spontánní "projekt" několika bloggerek ( syroovka , K...
-
Všímat si letních radostí a hledat věci, za které můžu být vděčná, patří už k takovým mým letním tradicím. A ono je možná dobře, že letním, ...